Przedsiębiorcze przywództwo wymaga odwagi i odpowiedzialności. Realizacja celów biznesowych zajmuje dużo czasu. Są też aspekty organizacyjne, na które trzeba zwrócić uwagę. Księgowość jest jednym z najtrudniejszych i najważniejszych obszarów. Czy warto zajmować się nią samodzielnie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Każda firma, bez względu na to jak mała, musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego też musi prowadzić księgi rachunkowe. Z tym obszarem wiąże się wiele obowiązków dla przedsiębiorców, m.in. dokładne dokumentowanie wszystkich procesów gospodarczych, obliczanie, a także odprowadzanie podatków i składek ZUS. Możesz to robić sam, jeśli czujesz się na siłach, lub zatrudnić księgowego, jeśli masz większą firmę.

Księgowość dla samozatrudnionych

Po pierwsze, musisz posiadać dużą wiedzę, aby móc prowadzić własną księgowość. Ważne jest, aby zrozumieć rodzaje kont, które możesz i powinieneś wybrać, jak również prawa i obowiązki związane z każdym rodzajem. Urząd skarbowy nie wybaczy nam, że nie spełnimy któregoś z tych wymogów, nawet w przypadku naszej niewiedzy. Musimy pamiętać, że księgowość jest naszym obowiązkiem, niezależnie od tego, czy o tym wiemy, czy nie.

W praktyce wygląda to tak, że ręcznie wprowadzamy informacje o przychodach lub kosztach do programów księgowych. System następnie oblicza należne podatki. Naszym zadaniem jest tworzenie i wprowadzanie dokumentów księgowych. Na ich podstawie prowadzone będą księgi i ewidencje. Program wylicza zobowiązania podatkowe i generuje deklaracje, które można złożyć w urzędach. System automatycznie księguje dokumenty. Choć jest to proste, może być czasochłonne, ponieważ istnieje wiele szczegółów, które należy wypełnić. Trzeba też pamiętać o wielu innych elementach, takich jak ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, generowanie deklaracji podatkowych oraz prowadzenie rejestru VAT (jeśli jest się czynnym podatnikiem VAT).

Kolejnym aspektem jest zaliczenie danego wydatku do kosztów. Często zdarza się, że wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Biuro Rachunkowe

Zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, nie trzeba wszystkiego robić samemu i poświęcać czasu na szukanie przepisów, obliczanie podatków i wypełnianie deklaracji. Ważne jest również bezpieczeństwo. Nie ma ryzyka w kontaktach z urzędami. W Polsce łatwo jest przeoczyć ważne przepisy. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Pracownicy biura rachunkowego zadbają o to, aby wszystko było w porządku. Możesz również wykupić polisę OC, aby zabezpieczyć się i otrzymać odszkodowanie w razie jakichkolwiek problemów. Dzięki temu możesz skupić się na swojej działalności. Jesteśmy w stanie w pełni skupić się na naszej działalności, co jest ogromną korzyścią.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Prowadzenie księgowości nie jest trudne dla małej firmy, która nie jest zbyt skomplikowana. Ważne jest, aby wybrać dobry program księgowy, który sprawi, że w prosty i łatwy sposób będziemy mogli prowadzić wszystkie sprawy finansowo-księgowe firmy. Dla osób, które nie chcą samodzielnie zajmować się sprawami księgowymi można skorzystać z usług biura rachunkowego. Takie rozwiązanie jest kosztowne, ale zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku rozliczania się z urzędami. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć wady i zalety każdej z opcji.